AKT BARİL VE KALAK HAKKINDA

on9

MERHABA KLARNETİSTLER

Tüm klarnetist arkadaşların dikkatine !

Uzun zamandır bu işin okulunu okumamış, okusada klarnet sanat dalı üzerine ünivde eğitimi görmemiş arkadaşlarımızın baril-kalak muhabbetlerine şahit olmaktayım ve şahit olmakla birlikte kalak ve barilin etkisinin olmadığı gibi söylemlere hayretle şaşmaktayım!

Herkesin herşeyi çok iyi bildiği ülkemizde, bu işin lisansını okumuş ve şuanda master yapmakta ve entonasyon üzerine yabancı makalelerin bir çoğunu ve yazılmış tezleri incelemiş biri olarak sanırım 1-2 kelam birşeyler söyleme hakkına sahibimdir diye düşünüyorum!

Arkadaşlar baril-kalak hiç birşey yaramadığını ifade eden zat-ı muhterem arkadaşlarımıza basit bir mantık sunmak istiyorum!

Yahu dünyanın en iyi kalak ve baril üreticisi bir çok senfoni sanatçısının tercihi backun firması bu işe neden başlamış olabilir ? Keyif için mi zevkinden mi ? Yada neden birçok klarnet icrası tarafından tercih ediliyor bu baril ve kalaklar !

İyi bir baril ; Klarnetin entonasyonunu toparlamakla birlikte tona da etki olarak hacim katar ve yuvarlak bir tonu toparlayarak köşeli bir tona sahip olmasını sağlar.

Aynı şekilde kalak ise pavilion bölgesi olarak geçen alt bölüm pes seslerde ki mi-fa-fadiyez seslerine yapmış olduğu katkıyı ve barilde bahsettiğim tüm mevzuları kalak için de geçerli kılar.

Bu doğrultuda AkademiKlarneT firması olarak üretmiş olduğumuz yeni barilleri sizlere önermek isterim.

Bu zamana kadar yapılan en büyük hatalardan biri, bu materyallerin gelişi güzel seçilmesi olmuştur!

Fakat unutulan en önemli mevzulardan biri iyi bir entonasyona sahip olmak için ; iyi bir üfleme tekniği-doğru bir bek ve kamış seçimi - doğru reglaja sahip bir enstrümanın ciddi şekilde baril ve kalak seçiminde önem arz ettiğinin bilinmesidir!

Bu seçimleri yaparken iyi bir uzman önerilerinde tercihlerde bulunulması şiddetle önerilir.

Herkese iyi çalışmalar diler, yeni başlayan arkadaşlarımızın biraz araştırmacı kimliğe sahip olması gerektiğini ümit ederek bu iş üzerine okul okumuş (klarnet mezunu) uzmanların görüşlerine değer vermelerini belirterek! İyi çalışmalar dilerim...