Bek-baril çalışması hakkında bilgi verirmisiniz?

SORU : Hocam bek-baril çalışmasının önemi hakkında bilgi vermeniz mümkünmü ?

Şimdiden teşekkür ederim. ( VOLKAN COŞAR )

CEVAP : Merhaba neden bek baril çalışması yapmalıyız ;

1-) Bu çalışma öncelikle klarnet enstrümanında dudak pozisyonunu oturtmak için şarttır! Klarnete yeni başlayan arkadaşlarımız başlangıçta beki her ağızlarına aldıklarında farklı pozisyonlar ile üflemek durumunda kalırlar. Çünkü beyin ve dudak kordinasyonu henüz sağlanmamış ve pozisyonun yeri tam anlamıyla ezberlenememiştir. İşte bu çalışma bu sorunu ortadan kaldırmak için önemli bi konumdadır.

2-) Dudak, yüz, çene kaslarını geliştirmek için en iyi çalışmadır! Yeni başlayan arkadaşlarımızın embouchure bölgesi (topsakalın kapsadığı alan) da bulunan kasların gelişmemesinden dolayı, başlangıçta 5-10 dakikalık uzun ses çalışmasından sonra kaslar yorulmaya başlayacak ve seste üfleme esnasında vibrato dediğimiz titreşimler, yine kaslara bağlı olarak tükürük fazlalığı gibi olumsuz durumlar ortaya çıkacaktır. İşte bu çalışma ile doğabilecek bu olumsuzluklar minimuma inecek veya ortadan kalkacaktır. Bu sebebten dolayı da önemli bir çalışmadır.

3-) İyi bir diyafram için önemlidir! Yine yeni başlayan arkadaşlarımızın diyafram kasları hemüz gelişmediği için 5-10 dakika boyunca yapacağı aralıksız 8 vuruşluk uzun ses üfleme çalışmasından sonra nefes yetersizliği gibi olumsuz durumların meydana gelmesi olağandır. Bununla birlikte İcracının nefes nefese kalması, hızlı kalp atışlarını da beraberinde meydana getirecek ve sağlık açısından rahatsız edici durumların da ortaya çıkmasına sebebiyet verebilecektir. İşte bu çalışma sayesinde, diyafram kaslarının gelişmesi ile birlikte icracı önüne konulan uzun ses gerektiren pasajları hem nefesi yetecek şekilde hemde daha kaliteli bir şekilde icra edecektir.

4-) Kaliteli bir ton için gereklidir! Yeni başlayan arkadaşlarımız dudak pozisyonlarını stabil hale getirip, embouchure ve diyafram kaslarını geliştirmeleri ile birlikte klarnetlerinden çıkacak ton kalitesini de büyük oranda geliştirmiş olacaktır. Bu çalışma iyi bir ton içinde bu yüzden önemlidir. İyi çalışmalar. Sevgiler...

SORUNUZU İLETİNİZ...

Klarnet hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için sorunuzu bize iletebilirsiniz.