Klarnet ağızlığı seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

SORU : Hocam klarnet beki almak istiyorum nelere dikkat etmem gerektiği konusunda önerileriniz nedir?

( OSMAN YANKI )

CEVAP : Klarnet beki icracı için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken hususların başında seçilen ağızlığın klarnet'e uygun olup olmadığıdır. Müzik tarzlarına göre ağızlıklarda farklılıklar gösterir.

Caz müziğinde kullanılan ağızlıklar normal standart klarnet ağızlıklarına göre daha fazla uç açıklığına sahip olmalıdır.

Aynı şekilde klasik bir orkestrada icra edilecek ise uç açıklığı çok fazla olmayan bir ağızlık seçilmelidir. Yeni alınmış bir ağızlık ilk zamanlar tam verimli olmayabilir verimli hale getirmek için uzun ses çalışmaları yapılması gerekmektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise, bizim müziğimiz icrasında 442 veya 443 Hz değil 440 Hz olan bir ağızlık seçilmelidir. İyi bir klarnet bekinde aranan başlıca özellikler, kolay çalınabilir, doğru tonda ve yorumcunun üfleme şekline göre olmasıdır. Uzun uç açıklığı olan ağızlıklar kısa uç açıklığı olanlara göre daha fazla diyafram, nefes ve dudak kontrolü gerektirmektedir. O yüzden uzun uç açıklığı olan ağızlıklar genellikle orkestra sanatçıları ve sert kamış kullananlar için önerilmektedir. Kısa uç açıklığı olan ağızlıklar daha az dudak kontrolü ve yumuşak kamış kullanıldığı için caz çalan müzisyenlerce tercih edilir.

Orta uç açıklığı olan ağızlıklar genelde yeni başlayan yorumcular için daha uygundur nedeni ise, çalımının kolay olması ve klarnetin üst oktav geçiş seslerini kolay çıkartılmasındandır. İlk defa klarnet ağızlığı alınacak ise değinilmesi gereken başka bir noktada ağızlığın, klarnetin seslerini doğru entonasyon ile verip vermediğidir.

Ağızlıklar fabrikasyon üretim oldukları için marka ve model aynı olsa bile farklı ses rengi ve entonasyona sahip olabilmektedir. Bu konuya da dikkat edilmesi önemlidir fakat ağızlık seçiminin iyi bir eğitmen önderliğinde yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

SORUNUZU İLETİNİZ...

Klarnet hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için sorunuzu bize iletebilirsiniz.