ONUR SAĞLAM KİMDİR?

11_Çalışma Yüzeyi 1

1988 yılında Amasya’da doğdu. Babasının da asker kökenli bir müzisyen olmasından dolayı küçük yaşlarda müzik eğitimine başladı.

İlk derslerini Amasya Belediye Konservatuvarında aldıktan sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski klarnet grup şefi Feza Çetin ve Türkiye’nin sayılı klarnet virtüözlerinden Göksun Çavdar ile birlikte klarnet teknikleri üzerine kısa bir süre çalışmalarda bulundu.

2009 yılının Temmuz ayında İstanbul'da düzenlenen, Feza Çetin'e ait “Klarnet MasterClass” çalışmasına aktif olarak
katıldı. Gene aynı yıl Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı klarnet sanat dalında lisans eğitimine başladı.

2011 yılında Uluslararası Marsyas Kültür Festivali bünyesinde düzenlenen Klarnet Günleri’nde Alaein Boeglein ile çalıştı.

2013 yılında Kocatepe Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nde ve Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu’nda ‘Ters Evlenme’, ‘Memurin Faslı’ gibi birçok tiyatro oyununun müziklerini yaptı ve klarnetiyle bu müziklere eşlik etti.

2014 yılında İspanya’da düzenlenen 34. Uluslararası Dans Festivali’nde halk oyunları ekiplerine klarnetiyle katılarak ülkemizi temsil etti.

2014 yılında dünyaca ünlü klarnet ağızlığı üreticisi ''Pomarico'' ile si bemol klarnet enstrümanı için Türk Müziği klarnet ağızlıkları üzerine çalışmalarda bulundu ve İtalya'ya davet edildi. Firmanın endorser’ı olarak kendi ismine özel “O.S.” model klarnet ağızlıkları üretildi.

2015 Ocak ayında İzmir'de klarnet enstrümanında üfleme ve nefes tekniği, 2015 Şubat ayında ise İstanbul'da klarnet enstrümanında Türk Müziği icra teknikleri üzerine workshoplar düzenledi.

2017 yılında klarnet enstrümanına gönül vermiş yeni klarnetistler yetiştirmek üzere Türkiye’nin İlk Klarnet Okulu Projesi’ni hayata geçirdi.

2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamladıktan sonra 2019 yılında İstanbul Okan Üniversitesi Müzik Bölümü yüksek lisans eğitimine başlayan sanatçı, söz konusu üniversite bünyesinde görev alan Prof. Dr. Serpil Mürtezaoğlu, Prof. Dr. Lale Feridunoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Çetin Körükçü gibi değerli akademisyenlerle çalışmalar yürüttü.

2019-2021 yılları arasında TED Antalya Kolejinin oda orkestrasında klarnet grup eğitmenliği görevinde bulundu.

2021 senesinde İstanbul Okan Üniversitesinde “Boehm ve Albert Sistemin Karşılaştırılması, Fransız Sistem Sol Klarnet Üzerine Çalışma Önerileri” isimli metodolojik bir çalışma hazırlayıp tezli yüksek lisansını tamamladı.

2023 yılında ''Klarimute'' projesini hayata geçirerek tamamen Türk yapımı olan klarnet susturucusunu üretti.

2024 yılında kurucusu olduğu klarnet okulunda uygulanan müfredat programının kitabını hazırlayarak Müzik Eğitimi Yayınları’ndan “Onur Sağlam Klarnet Metodu 1 Temel Çalışmalar”, “Onur Sağlam Klarnet Metodu 2 Diziler ve Arpejler” adıyla kendi metodunu ortaya çıkardı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra yurt içinde çeşitli müzik festivallerinde, konser ve dinletilerde yer alan Onur Sağlam, Antalya Şehir Tiyatrosu’nda klarnet sanatçısı olarak görev yapmakta ve online klarnet eğitimlerine devam etmektedir.