ONUR SAĞLAM KİMDİR?

11_Çalışma Yüzeyi 1

Onur Sağlam, 1988 yılında Amasya’da doğdu. Babasının da asker kökenli bir müzisyen olmasından dolayı küçük yaşlarda müzik eğitimine başladı.

İlk derslerini Amasya Belediye Konservatuvar'ında aldıktan sonra, İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski klarnet grup şefi Feza Çetin ve Türkiye’nin sayılı klarnet virtüözlerinden Göksun Çavdar ile birlikte klarnet teknikleri üzerine kısa bir süre çalışmalarda bulundu.

2009 Temmuz ayında İstanbul'da düzenlenen Feza Çetin'in klarnet masterclass çalışmasına aktif olarak katıldı.

2009 yılında Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı klarnet sanat dalında lisans eğitimine başladı.

2011 yılında Uluslararası Marsyas kültür festivali bünyesinde düzenlenen klarnet günlerinde Alaein Boeglein ile çalışmalarda bulundu.

2013 yılında Kocatepe Üniversitesi Tiyatro klubü ve Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosunda Ters evlenme, Memurin faslı gibi bir çok oyunun müziklerini yaptı ve klarnetiyle eşlik etti.

2014 yılında İspanya’da düzenlenen 34.Uluslararası Dans Festivali’nde, halkoyunları ekiplerine klarnetiyle eşlik ederek ülkemizi temsil etti.

2014 yılında dünyaca ünlü klarnet ağızlığı üreticisi ''Pomarico'' ile si bemol klarnet için Türk müziği klarnet ağızlıkları üzerinde çalışmalarda bulundu ve İtalya'ya davet edildi. Firmanın endorseri olarak, kendi ismini taşıyan O.S. model klarnet ağızlıkları üretildi.

2015 Ocak ayında İzmir'de klarnet enstrümanı üfleme ve nefes tekniği üzerine ve 2015 Şubat ayında İstanbul'da klarnet enstrümanında Türk müziği icra teknikleri üzerine workshop düzenledi.

2017 yılında klarnet enstrümanına gönül vermiş yeni klarnetistler yetiştirmek üzere Türkiye’nin ilk klarnet okulu projesini hayata geçirdi.

2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladıktan sonra 2019 yılında İstanbul Okan Üniversitesi Müzik bölümü yüksek lisans eğitimine başlayan sanatçı, Prof. Dr. Serpil Mürtezaoğlu, Prof. Dr. Lale Feridunoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Çetin Körükçü gibi değerli isimlerle çalışmalarda bulundu.

2019-2021 yılları arasında TED Antalya Koleji’nin oda orkestrasında klarnet grup eğitmenliği görevinde bulundu.

2021 senesinde Boehm ve Albert sistemin karşılaştırılması, Fransız sistem sol klarnet üzerine çalışma önerileri isimli metodolojik bir çalışma hazırlayıp tezli yüksek lisansını tamamladı.

2023 yılında ''Klarimute'' projesini hayata geçirerek, tamamen Türk yapımı olan klarnet susturucusunu üretti.

Akademik çalışmalarının yanı sıra yurtiçinde çeşitli müzik festivallerinde, konser ve dinletilerde yer alan Onur Sağlam, halen Antalya Şehir Tiyatrosunda klarnet sanatçısı olarak görev yapmakta ve kendi klarnet okulunda çalışmalarına devam etmektedir.