SORU-CEVAP

Sol klarnet ile Si bemol klarnetin farkı

SORU : Onur hocam bizlere verdiğiniz eşsiz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Ben klarnete yeni başlayacağım ve internette o kadar farklı bilgiler mevcut ki gerçekten kafam karıştı. Sizden bir öneri almak istiyorum ? Ben hangi enstrüman ile başlamalıyım ve sol klarnet ile si bemol klarnet arasındaki farklar nelerdir ? Si bemol klarnet ile Türk müziği çalınabilir mi ?

Şimdiden değerli vakitlerinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim. ( DEMİR AKARSU )

CEVAP : Demir bey merhaba, teşekkür ederim samimiyetiniz için.

Si bemol klarnet, günümüzde klasik batı müziğinden, klezmere, Hint müziğinden, geleneksel Türk müziği ve caza kadar farklı müzik türlerinin icrasında rastladığımız si bemol klarnet, parlak bir tınıya ve 4 oktavlık geniş ses aralığına sahip olmasıyla ailenin en çok tercih edilen üyesidir. Yaklaşık olarak 65 cm boylarında olan si bemol klarnet, diyapozona göre büyük ikili kalın sesini duyurur. Si bemol klarnetin partisyonları, her zaman sol anahtarlı portelere yazılır ve eserin tonalitesiyle eş değer duyumun sağlanması için orkestra partitürlerine bir tam ses yukardan aktarılır.

Sol Klarnet ise ilk olarak ne zaman ve kim tarafından üretildiği bilinmemekle birlikte, literatürde klarnet ailesinden kabul edilmeyen ve genellikle Türk klarnetistlerin tercih ettiği bir enstrümandır.

Yaklaşık olarak 75-78 cm boylarında hem Fransız sistem hem Alman sistem olarak üretilen bir enstrümandır ve Türk müziği icra eden bir çok klarnetist daha çok Alman sistemi tercih etmektedir.

Bu tercihin sebepleri arasında Alman sistem klarnetlerin az perdeli oluşunun kolaylığından bahsedilse de Fransız sistemin sağlamış olduğu alternatif pozisyon zenginliği aslında bu fikrin çokta geçerli olamayacağını bizlere göstermektedir.

20.yüzyıl başlarında Türk müziğinde kullanılmaya başlanan Alman sistem sol klarnetin, Türk klarnetistler tarafından daha yaygın olarak kullanılmasının nedeni benim düşüncelerime göre eğitiminin usta-çırak arasındaki taklit ilişkisinde ve bu ilişkinin nesilden nesile aktarılması sürecinde gizlidir. Ustayı taklit eden çırağın, onun gibi çalmaya çalışması ve onun yönlendirmelerini uygulaması aşikardır.

Sol klarnetin Avrupa’da ve klasik batı müziğinde tercih edilmemesinin sebebi ise enstrümanın tınısının fazla koyu olmasından kaynaklı besteciler tarafından hayalet ses olarak nitelendirilmesi ve boy uzunluğuna bağlı olarak perdeler arasındaki mesafenin, seri pasajlarda icracıya rahatlık sağlamıyor olmasıdır.

Bu kadar teknik bilgiden sonra konuyu özetlemek gerekirse rahatlıkla si bemol klarnet ile Türk müziği çalıabilir hatta yeni başlayanlara da çoğı zaman si bemol klarnet önermekteyim. Perdeler arasındaki mesafenin yakın olması, enstrüman boyunun kısa olması Türk müziğinde kullanılan tampere olmayan seslerin icrasında yeni başlayanlar için her zaman bir avantaj olmuştur. Malesef internette ciddi bir bilgi kirliliği mevcut olup önüne gelenin klarnet hocası olduğunu zannetmesinden kaynaklanmakta bu sorunlar. Doğru adresin burası olduğunu unutmamanız dileğiyle. İyi çalışmalar dilerim. Sevgiler...

Yeni başlayacaklar için sol klarnet tercihi ?

SORU : Onur Bey,

Sol klarnet almayı düşünüyorum. Öğrendiğim kadarıyla sol klarnetler arasında da farklılıklar var. Bazılarında 4-5 veya 6 yüzük mevcut aynı şekilde perde sayısında da farklılıklar oluyor. (17, 19 ve 20 perdeli). Yüzük veya perde sayısının ne gibi bir fonksiyonu var ? Yeni başlayanlar için hangisini önerirsiniz ? Zorluk derecelerinde bir fark var mı ? Onlıne mağazanızdaki bakalit klarnetlerden hangisini öneriyorsunuz ?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim. ( ENGİN TERZİOĞLU )

CEVAP : Engin bey, öncelikle yüzük konusuna değinmek gerekirse benim önerim 6 yüzükten ziyade, 4 yada 5 yüzüklü bir enstrüman tercihi olacaktır. Çünkü 6 yüzük olması az da olsa parmak temasının direk delik ile değil perdeyle (yüzük) temas etmesinden kaynaklı tril hızını etkilemektedir.

Ek perde dediğimiz (alternatif) perde zenginliği de klarnet üzerinde size bir sesi farklı pozisyonlardan elde etmenize imkan sağlamaktadır. Bu da enstrüman üzerinde daha rahat pozisyon geçişlerinde bulunmanızda avantaj oluşturacaktır. Klarnet seçimi konusunda ise detaylı bilgi için 0542 834 77 88 telefon numarasından bizimle iletişime geçmenizi öneririm. Sevgiler, iyi çalışmalar.

Sol klarnet beki açtırmak istiyorum ?

SORU : Benim Castle marka başlangıç 800 tl ye aldığım ebonit bir sol klarnetim var. Klarnetimin seslerinde bazı sorunlar olduğunu düşünüyorum ve bu sorunların giderilmesi ile birlikte kapalı olan bekimi açtırmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım ? ( KEREM YALÇINKAYA )

CEVAP : Merhaba, "klarnetinizin seslerinde bazı sorunlar" olduğunu düşündüğünüz konu eğer entonasyon sorunuysa bunun için enstrümanınızı tarafımıza gönderip incelenmesi gerekmektedir.

Entonasyon sorunların bir kaç sebebi olabilmektedir.

B-) ENSTRÜMANDAN KAYNAKLANAN TEKNİK SEBEBLER

Doğru akord edilmemiş bir enstrüman seçimi
Yanlış üfleme pozisyonu
Kişinin üfleme tekniğine göre İdeal olmayan bir bek ve kamış seçiminde bulunulması

C-) ORTAMDAN KAYNAKLANAN SEBEBLER
Ortamın bağıl nemi
Ortamın sıcaklığı

İnsanın ruhunu nefesi yoluyla enstrümanına aktarabildiği yegane enstrümanlardan biridir klarnet. İnsanın beyniyle ve psikolojisi ile de ciddi anlamda oynayan bir enstrüman olan klarnet, anlık ruh halinizde ki değişime göre de farklı kimliklere bürünebilmektedir.

O gün ki haleti ruhiyenize bağlı olarak yaşayacağınız işitsel anlamda algılamada ki zayıflık sizin entonasyonunuza da doğal olarak etki edecektir.

Kısaca sizin sorununuzu tam olarak incelemeden detaylı bir bilgi vermem mümkün olmayacaktır.

Bunun yanı sıra sol klarnet beki açtırmak istediğinizi belirtmişsiniz. Tabii ki bu konuda da yardımcı olurum size. İstediğiniz bir bek açıklığını belirtmeniz ve nasıl bir tınının enstrümanınızdan çıkmasını söylerseniz en sağlıklı sonuç almanız için bekinizle gerekli oynamalar yapılacaktır.

Detaylı bilgi için ;

Adres : Haşim İşcan Mahallesi, 1306 sokak, No:26 Muratpaşa/Antalya

Telefon : 0542 834 77 88

Sevgiler.

Klarnet eğitim videoları

SORU : Hocam eğitim alamayan arkadaşlar için bir kitap yada klarnet eğitim videolarınızın olduğu bir çalışma mevcut mu acaba ? ( SERDAR BULUT )

CEVAP : Merhaba, şuanda 3 kitaptan oluşacak bir eğitim setinin hazırlığı içerisindeyiz. Sizler için bugüne kadar yazılmış en detaylı klarnet metodunu çıkartacağımızı burdan siz dostlarımıza duyurmak isterim. Yaklaşık olarak 300 eğitim videosunu kapsayacak ve hem sol klarnet hemde si bemol klarneti içerisinde barındıran çok özel bir çalışma olacak. Klasik batı müziği eğitimini, Türk müziğiyle harmanlayacağımız bu çalışmayı 2018 yaz sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz şuanda.

Bunun yanı sıra yine çok yakında özel bir çalışmaya daha imza atacağım ! "AkademiKlarneTV ile Öğreniyorum" onlıne tv kanalımız yayın hayatına başlayacak :) Bu müjdeli haberide burdan paylaşalım. Biraz sabır takip etmeye devam. Selamlar...

2.el klarnet satışı

SORU : Hocam öğrenci olduğum için bütçem kısıtlı fakat klarnete gerçekten aşık biriyim. Sizden derste almak istiyorum ama öncesinde benim 2.el temiz bir klarnet satın almam gerekiyor lütfen bana yardım edermisiniz ? ( İSMAİL MERDAN )

CEVAP : Sevgili kardeşim merhaba, elbette sana yardımcı olurum ve bizden ister sıfır, istersende 2.el klarnet alabilirsin. Detaylı görüşmek için telefon : 0542 834 77 88 ararsan bütçene en uygun ikinci el klarneti bizden temin edebilirsin. Sevgiler.

Antalya'da klarnet satan yerler

SORU : Onur bey çalışmalarınızı yeni takip etme fırsatım oldu. Sizin gibi bu işe bu kadar gönül vermiş bir klarnet sanatçısını tanımaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bende Antalya'da klarnet satan yerler ararken sizin sitesinizi gördüm ve incelemelerim sonucunda sizin gibi güvenilir bir kaynaktan klarnet satın almaya karar verdim. Bütçem 1000 tl civarında. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Saygılarımla. ( SELİM DEĞER )

SORU : Merhaba Selim bey, ilginiz için teşekkür ederim. Türkiye ve Avrupa'nın her yerine klarnet ve ekipman satışımız mevcut olup bütçeniz doğrultusunda bizden, size uygun en sağlıklı klarneti satın almanız mümkündür. İsterseniz onlıne mağazamızı inceleyebilir www.klarnetsepeti.net yada bizi kendi yerimizde ziyaret edebilirsiniz.

Adres : Haşim İşcan Mahallesi, 1306 sokak, No:26 Muratpaşa/Antalya

Telefon : 0542 834 77 88

Klarnet satın alırken nelere dikkat etmeliyim ?

SORU : Hocam iyi çalışmalar dilerim. Ne kadar teşekkür etsek az gerçekten verdiğiniz bilgiler sayesinde en doğru bilgiye sizin yönlendirmeleriniz ile ulaşabiliyoruz. Benim sorum şu olacaktı, kendime yeni bir sol klarnet almak istiyorum fakat nelere dikkat etmem gerektiği konusunda çok fazla bir bilgim yok beni bu konuda yönlendirirseniz çok memnun olurum.

( ZAFER BULUT )

CEVAP : Zafer bey merhaba, klarnet seçimi "eş" seçimi kadar çok önemlidir ve her zaman bahsettiğim üzere gelişi güzel yönlendirmeler ile değil, işin ehlinden fikir alarak gerçekleştirilmesi gereken bir tercihtir. Biz sizlere en doğru bilgiyi ve yönlendirmeyi yapabilmek için "klarnet sepeti" oluşumunu kurduk ve enstrümanınızın tarafımdan seçilmesi ile sizlere en iyisinin ulaşmasını amaçladık.

Bu doğrultuda biz enstrüman seçerken; entonasyon-reglaj-ağaç kalitesi-enstrümanın sağır olmaması-ton kalitesi gibi konulara önem veriyoruz. Sizde diğer dostlarımız gibi bizi tercih ederek en doğru ve en güvenilir kaynaktan yani ONUR SAĞLAM KLARNET AKADEMİSİ ayrıcalığı ile enstrümanınıza sahip olabilirsiniz.

Antalya sol klarnet dersi

SORU : Hocam internette araştırma yaparken tesadüf internet sitenizi gördüm ve çok beğendim. Araştırmalarım sonucunda da alanınızda ne kadar önemli biri olduğunuzu öğrendim. Bende Antalya'da yaşıyorum ve sizden ders almak istiyorum. Antalya'da sol klarnet dersi veriyor musunuz ?

( CEM KÜÇÜKADALAR )

CEVAP : Merhaba Cem bey, öncelikle ilginiz ve samimiyetiniz için teşekkür ederim. Ne kadar şanslısınız ki Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli klarnet akademisi Antalya'da. Elbette sol klarnet dersi veriyoruz.

Sadece sol klarnet dersi değil, Antalya'da sibemol klarnet dersi de veriyoruz :) Hatta klarnet satış departmanımız ve klarnet bakım onarım departmanımızda Antalya'da :)

ADRES : HAŞİM İŞCAN MAHALLESİ, 1306 SOKAK, NO:26 MURATPAŞA/ANTALYA

TELEFON : +90 542 834 77 88

Klarnet perde sorunu

SORU : Klarnetimin perdesi kırıldı yardımcı olabileceğiniz bir konu var mı ? Varsa yada yoksa olumlu olumsuz geri dönüşlerinizi bekliyorum. ( KÜRŞAD YAZGIN )

CEVAP : Merhaba Kürşad bey, bize whatsapp üzerinden kırılan perdenin detaylı fotoğraflarını yollarsanız eğer size yardımcı olmak isteriz. İletişim : +90 542 834 77 88

Nasıl bir klarnet almalıyım ?

SORU : Merhaba klarnet öğrenmek istiyorum ve internet üzerinden araştırdım fakat çok detaylı ve sağlıklı bilgilere ulaşamadım. Başlangıç için klarnet almak istiyorum fakat ne almalıyım onuda bilmiyorum. Bu konuda bir öneriniz var mı ? Şimdiden teşekkür ederim. ( GÖKHAN SARI )

CEVAP : Düşündüğünüz klarnet çeşiti hakkında bilgi vermeniz ve bu doğrultuda ayıracağınız bütçeyi bilmek size en sağlıklı dönüş yapmamızı sağlayacaktır. Detaylı bilgi için bizimle 0542 834 77 88 telefon numaramızdan irtibata geçerseniz size kendi oluşumumuz olan "klarnet sepeti" ayrıcalığından faydalanmanız konusunda yardımcı olabiliriz. www.klarnetsepeti.net İyi çalışmalar dilerim.

SORUNUZU İLETİNİZ...

Klarnet hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için sorunuzu bize iletebilirsiniz.