SORU-CEVAP

İstanbul'da klarnet eğitimi veriyor musunuz?

SORU : Selamlar İstanbul'da sol klarnet eğitimi veriyor musunuz? (OZAN YETKEN )

CEVAP : Merhaba Ozan bey, İstanbul için online sol klarnet eğitimlerimiz haftada 1 gün - 1 saat olmak üzere aylık 4 saati kapsamaktadır. Detaylı bilgi için iletişim : 0542 834 77 88

Klarnet ağızlığı seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

SORU :Hocam klarnet beki almak istiyorum nelere dikkat etmem gerektiği konusunda önerileriniz nedir?

( OSMAN YANKI )

CEVAP : Klarnet beki icracı için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken hususların başında seçilen ağızlığın klarnet'e uygun olup olmadığıdır. Müzik tarzlarına göre ağızlıklarda farklılıklar gösterir.

Caz müziğinde kullanılan ağızlıklar normal standart klarnet ağızlıklarına göre daha fazla uç açıklığına sahip olmalıdır.

Aynı şekilde klasik bir orkestrada icra edilecek ise uç açıklığı çok fazla olmayan bir ağızlık seçilmelidir. Yeni alınmış bir ağızlık ilk zamanlar tam verimli olmayabilir verimli hale getirmek için uzun ses çalışmaları yapılması gerekmektedir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise, bizim müziğimiz icrasında 442 veya 443 Hz değil 440 Hz olan bir ağızlık seçilmelidir. İyi bir klarnet bekinde aranan başlıca özellikler, kolay çalınabilir, doğru tonda ve yorumcunun üfleme şekline göre olmasıdır. Uzun uç açıklığı olan ağızlıklar kısa uç açıklığı olanlara göre daha fazla diyafram, nefes ve dudak kontrolü gerektirmektedir. O yüzden uzun uç açıklığı olan ağızlıklar genellikle orkestra sanatçıları ve sert kamış kullananlar için önerilmektedir. Kısa uç açıklığı olan ağızlıklar daha az dudak kontrolü ve yumuşak kamış kullanıldığı için caz çalan müzisyenlerce tercih edilir.

Orta uç açıklığı olan ağızlıklar genelde yeni başlayan yorumcular için daha uygundur nedeni ise, çalımının kolay olması ve klarnetin üst oktav geçiş seslerini kolay çıkartılmasındandır. İlk defa klarnet ağızlığı alınacak ise değinilmesi gereken başka bir noktada ağızlığın, klarnetin seslerini doğru entonasyon ile verip vermediğidir.

Ağızlıklar fabrikasyon üretim oldukları için marka ve model aynı olsa bile farklı ses rengi ve entonasyona sahip olabilmektedir. Bu konuya da dikkat edilmesi önemlidir fakat ağızlık seçiminin iyi bir eğitmen önderliğinde yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Klarnet ders ücreti hakkında

SORU : Hocam kolaylıklar dilerim size Fransa'dan yazıyorum ismim Serkan. Ders ücretleriniz hakkında bilgi verebilirmisiniz ? ( SERKAN SOYLU )

CEVAP : Merhaba Serkan bey haftada 1 saat olmak üzere ayda 4 saat eğitim veriyoruz. Derslerimiz öğrencilerimizin istediği zaman diliminde yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için iletişim ; 0542 834 77 88

Sevgiler...

Pomarico O.S.kristal bek temin etmek istiyorum?

SORU :Hocam Pomarico firmasının sizin için üretmiş olduğu prototip bekleri Ankara’da bir abim sayesinde deneme fırsatım oldu ve hayran kaldım. Bu bekden temin etmek istiyorum çünkü çok rahat üfleniyor ve tonu çok güzel gerçekten. Nasıl temin edebileceğim bu beki? ( YUSUF HAZER )

CEVAP : Merhaba, teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Pomarico O.S. prototip kristal beklerden temin etmek için benimle 0542 834 77 88 telefon numaramdan iletişime geçebilirsiniz. Sevgiler, selamlar…

Bekin önemi nedir?

SORU : Selamlar klarnet de bekin önemi var mı ? İyi bir bek nasıl olmalıdır ? ( OZAN GÜRAY )

CEVAP : Merhaba sevgili Ozan, elbette klarnet enstrümanında bekin önemi çok büyüktür. Bek, klarnetin beyni olup ; iyi bir bek icracıyı vezir de eder, rezil de edebilir  Günümüz de birçok marka ve model bek olup, kişinin ihtiyaçlarına göre iyi bir bek farklılıklar gösterebilmektedir.

Bek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ; entonasyonu iyi, rahat üflenebilen, ton kalitesi yüksek ve yapıldığı malzeme kalitesi diyebiliriz. İyi bir bek ; rahat bir üfleme, kaliteli bir ton, kolay bir dil vurma gibi faktörlerde icracıya avantajlar sağlar.

Nasıl ilerleyebilirim?

SORU : hocam 1.5 aydır sol klarnet ile ilgileniyorum. Kulaktan birkaç parça çalabiliyorum fakat yerimde saydığımı düşünmeye başladım ve nasıl ilerlemem konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Saygılarımı sunarım. ( HAKAN CEMOĞLU )

CEVAP : Merhaba benim size kısa ve net önerim kesinlikle ilk etap da parça çalmaya çalışmama yönündedir. Önceliğiniz mutlaka teknik çalışmalara yönelmek olmalıdır. Klarnet enstrümanı gerek icrası gerekse eğitim yönüyle ciddi bir emek sarfetmeyi gerektiren enstrümanların başında gelir ve bunu yaparken de sabırlı olmayı, azimle çalışmayı ve mutlaka eğitim almayı gerektirir. Eğer doğru bir metot ve ciddi bir eğitmen ile çalışırsanız seviyeli ilerleyebilir kısa zamanda iyi bir yol kat edersiniz. Önce teknik sonra parça... Doğru uygulanan uzun ses çalışmaları, gam çalışmaları, tekniğiniz için en önemli çalışmaların başında gelir. Sevgiler...

Klarnet eğitimi almak istiyorum?

SORU : Hocam klarnet eğitimi almak istiyorum size nasıl ulaşabilirim? ( İSMAİL AYKAN )

CEVAP : Merhaba benimle 0542 834 77 88 telefon numaramdan iletişime geçebilirsiniz. Sevgiler...

Sibemol klarnet ile Türk müziği çalınır mı?

SORU : Hocam sibemol klarnet almayı düşünüyorum fakat çevremde Türk müziğinin sibemol klarnet ile yapılamayacağından bahsediliyor sizce bu doğrumu ? Böyle bir şey var mı ?

( HAKAN ŞAHİNKAYA )

CEVAP : Merhaba Hakan bey, öncelikle şunu bilmenizi isterim ki Türk müziği icrası yüzde 80 nefes ve üfleme tekniği – yüzde 20 ise parmak tekniği hakimiyetine dayalıdır ve yine bilmenizi isterim ki bugün ister la klarnet, ister sibemol klarnet, ister mibemol veya bas klarnet farketmeksizin istediğiniz klarnet çeşidi ile Türk müziği yapabilirsiniz. Önemli olan sizin enstrümana olan hakimiyetinizdir ve gerisi teferruattır. Araba sürmesini bildikten sonra, otomatik vites de – manuel vitesi de rahatlıkla kullanabilirsiniz. :) Zamanında bir delinin kuyuya taş atması ile şehir efsanesi haline gelmiş bu bilgiye kulak asmamanızı önerebilirim. Nefesiniz daim olsun. İyi çalışmalar, Sevgiler…

Klarnet kamış seçimi öneriniz?

SORU : 1.47 mm açıklığa sahip 5jb bekim var. Sizin kamış seçiminde öneriniz nedir sol klarnet için?

( GÖKHAN YAKA )

CEVAP : Merhaba kamış seçimi kişisel bir tercih olup icracının kullandığı bek yapısından, üfleme şekline ve yapmak istediği icra tarzına göre belirlenmesi gereken bir unsurdur fakat tecrübelerime dayanarak size bir kaç öneride bulunabilirim.

Mavi kuşak 1.5 numara, Rico royal 1, 1-5 numara bekinize uygunlukta olabilir. Önemli olan iyi bir ton, rahat üfleme kolaylığına sahip olabilmektir fakat unutulmamalı ki rahat üfleme zamanla embouchure kaslarınızın gelişmesi ile belli bir ivme kazanacaktır. Sevgiler…

Uzun ses ne kadar önemli?

SORU : Hocam sizce uzun ses önemli mi ? Günde ne kadar uzun sese vakit ayırmalıyız?

( CAN GÖLER )

CEVAP : Merhaba, uzun ses bu işin olmazsa olmazı olup, dudak pozisyonunuzun oturması, dudak-yüz-çene kaslarınızın gelişmesi, diyaframınızın gelişmesi ve tonunuzun gelişimine katkı sağlaması adına yapılması gereken en temel çalışmalardan biridir. Günde minimum 15 dakıka vakıt ayırmayı gerektiren bir çalışmadır. İyi çalışmalar dilerim. Sevgiler…

SORUNUZU İLETİNİZ...

Klarnet hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için sorunuzu bize iletebilirsiniz.