KLARNET SEÇİMİNDE SORUNLAR

azz

MERHABA KLARNET SEVDALILARI

KLARNET SEÇİMİNDE TEMEL SORUNLAR

Bildiğiniz üzere üflemeli çalgılar ailesinin en değerli üyelerinden olan klarnet enstrümanı gerek eğitim gerek icra süreciyle belli bir sabır ve çalışma disiplini isteyen özel bir enstrümandır.

Bu enstrümanın seçiminde de bir o kadar hassas olunmalıdır. Çünkü kişiye uygun bir enstrüman ile doğru bir setup kullanımı icracının performansını ciddi şekilde etkilemektedir.

Çok sevdiğim bir söz olan "alet işler el övünür" cümlesinden de yola çıkarsak, insan ne kadar usta olursa olsun doğru setup seçiminde bulunmadığı sürece kusursuz performans göstermesi mümkün olmayacaktır.

Birçok yeni başlayan arkadaşımız klarnet enstrümanında belli bir birikime ve donanıma sahip olmadığı için enstrüman seçiminde sonradan telafisi olmayan süreçler yaşamaktadırlar.

Hem fahiş fiyatlara alınan enstrümanlar, hemde enstrümandan kaynaklanan entonasyon, reglaj, sazın sağır olması gibi sorunlar kişinin klarnetten sonradan klarnetten soğumasına sebebiyet vermektedir. Bu sorunların yaşanmaması için klarnet seçimi mutlaka iyi bir eğimen eşliğinde onun yönlendirmesiyle yapılmalıdır.

Klarnet üreten büyük firmaları hariç tutarak (Backun, Buffet, Henri Selmer vb.) konuşmak gerekirse malesef bir çok klarnet üretildikten sonra son kontrolleri yapılmadan satışa çıkartılmaktadır. Özellikle uzak doğu yapımı enstrümanlarda bu durumu sık sık görmekteyiz. Bu yüzden klarnet seçerken internetten klarnet tercih etmekten uzak durulması yada güvenilir kurumsal kimliği olan firmaları tercih etmek gerektiğini bilmeliyiz. Örneğin ; www.klarnetsepeti.net