CLARİNETCHE'NİN GÜNLÜĞÜ 2

zx

SELAM KLARNET GÖNÜLLÜLERİ

CLARİNETCHE'NİN GÜNLÜĞÜ
1.GÜN - 1. SAAT
Enstrüman çantasından itina ile çıkartılır, daha önceden google amca aracılığı ile görsellerde aratılan klarnet bölüm ve parça birleştirme işlemi birkaç yalnış deneme ve debelenmeden sonra başarılır ve üzerine soğuk bir su içilip bu sefer kamış takma denemeleri süreci başlayıp kutudan çıkan kavak ağacından bozma! kamış demeye bin şahit kısım, beke yerleştirmeye çalışılır (muhtemelen yalnış takmalar sonucu 1 saat içinde uç kısmı fare kemirmiş bir hal alır) ve ıkınmalar eşliğinde kimimiz boğazına kadar sokarken diğeri dudağa değdirmeden burundan çıkan hava eşliğinde sesin çıkacağını zannederek "Yareppim sen büyüksün ne olur başarayım" nidaları eşliğinde böğürme ve kusma benzeri sesler çıkartarak üflemeye çalışır

1.GÜN - 2.SAAT
Kan ter içinde geçen 1.saatten sonra hasta artık rahatlamış içinde ki gazı çıkarmış, tüm mikrobunu tükürük yoluyla sazın içine ve evin en gözde halılarına bulaştırmış, evin bireylerinin "yeter Allah'ın cezası kafamız şişti bugünlük bu kadar yeter" nidaları eşliğinde atlatmıştır...!

Eveeeett işte artık klarnet çalma zamanıdır! ama hayırrrrr ! Henüz unutulan birşey vardır! Hemen koşa koşa bir gümüşcü bulma zamanıdır!

Niye mi ? Çünkü biz klarnetistlere kudret, güç, ölümsüzlük veren
SİYAH TAŞLI ONİKS YÜZÜĞÜMÜZ EKSİKTİR !

ve bu nadide parçada tamamlandıktan sonra artık eve dönme ve superman olma zamanıdır !

2.GÜN 1.SAAT
Normalde öğlene kadar camış gibi uyuyan klarnetist aday adayı 2.gün sabah 7 gibi gözlerini fal taşı gibi açar ! Peki neden ?

Çünkü artık alarm müziği vardır ! Klarnet hicaz taksimi eşliğinde 32 diş sırıtılarak uyanan "klarnetistoputomus" ilk iş olarak gözünde ki çapağa aldırış etmeden kutusunda duran sazına bakmakla işe koyulur

Akşamdan kalma kutsal nefes kokusu eşliğinde dün ıkına kıkına çıkartılan ses yine tekrar edilip bunun getirdiği özgüven ile bu sefer yeni bir süreç başlar!

KARANLIKTA MUM ARAMA!

- Nasıl yani hocam ?
- Anlatıyorum tatlım sabır...

Üfleme tekniğini bilmeden çıkartılan kusmuk vari bir tondan sonra bu sefer yeni izlenecek yol! parmakları oraya buraya gelişi güzel basma sürecidir

Bazı yeteneksizlerde! ses değişmezken, diğerleri daha ordinaryüs oldukları için! farklı farklı sesler elde edebilme mutluluğu içerisinde 3.adım olan gaza gelme ve gaz sıkışmasına çoktan adım atmışlardır bile !

GAZA GELME VE ATMOSFERDE GAZ SIKIŞMASI

Eveeeettt 3.adım olan gaza gelme ve gaz sıkışması dönemine tüm klarnet dostları hoşgeldiniz Bu süreç nice 3.günlük virtüözlerin yetiştiği, en önemli süreçtir!

Şairin de dediği gibi "artık parça çalma vakti gelmişse bu hıyardan, terketmeli bence bu diyardan" zamanıdır...

Karanlıkta mum arama eşliğinde gelişi güzel basılan sesler ve kusmuk eşliğinde çıkartılan inlemeler sonunda!

artıkkkkkkk!

Klarnetcilerin genelinin seçdiği kırmızı hap olan "Ah istanbul" klarnetistoputomusa yüklenmiştir...

Kafayı sağa-sola sallamalar, ileri-geri sallanmalar, kısık gözler, çatık kaşlar eşliğinde çalınan bu duygusal eser öyle bir çalınır ki, sanki klarnetistoputomusun hayatı gözler önünden geçer! yılların biriktirdiği tüm acılar ortaya çıkar, kimisi yavuklusunu düşünürken kimisi kendini babylonda hissederek tüm duygusunu saza kusar!

Hatta öyle bir kusar ki ev ahalisi "ooowww yeğeniimmm nittiiinn yaaa" şeklinde gaz verici misyonuna başlamış bulunur !!!!

- AKADEMİKLARNET FİLM ARASI -