Yeni başlayacaklar için sol klarnet tercihi ?

SORU : Onur Bey,

Sol klarnet almayı düşünüyorum. Öğrendiğim kadarıyla sol klarnetler arasında da farklılıklar var. Bazılarında 4-5 veya 6 yüzük mevcut aynı şekilde perde sayısında da farklılıklar oluyor. (17, 19 ve 20 perdeli). Yüzük veya perde sayısının ne gibi bir fonksiyonu var ? Yeni başlayanlar için hangisini önerirsiniz ? Zorluk derecelerinde bir fark var mı ? Onlıne mağazanızdaki bakalit klarnetlerden hangisini öneriyorsunuz ?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim. ( ENGİN TERZİOĞLU )

CEVAP : Engin bey, öncelikle yüzük konusuna değinmek gerekirse benim önerim 6 yüzükten ziyade, 4 yada 5 yüzüklü bir enstrüman tercihi olacaktır. Çünkü 6 yüzük olması az da olsa parmak temasının direk delik ile değil perdeyle (yüzük) temas etmesinden kaynaklı tril hızını etkilemektedir.

Ek perde dediğimiz (alternatif) perde zenginliği de klarnet üzerinde size bir sesi farklı pozisyonlardan elde etmenize imkan sağlamaktadır. Bu da enstrüman üzerinde daha rahat pozisyon geçişlerinde bulunmanızda avantaj oluşturacaktır. Klarnet seçimi konusunda ise detaylı bilgi için 0542 834 77 88 telefon numarasından bizimle iletişime geçmenizi öneririm. Sevgiler, iyi çalışmalar.

SORUNUZU İLETİNİZ...

Klarnet hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için sorunuzu bize iletebilirsiniz.